بازار گنجعليخان

 

بازارهاي گنجعليخان نشاني از ميراث اقتصادي اجداد چهار صدسال قبل ما مي باشد که جايگاه پيوند مشتري و مغازه دار شهري و روستايي , بالاشهري و پائين شهري و خريدار و فروشنده مي باشد وازديرباز , قدرتي شکست ناپذير , عليه سلاطين جبار بوده است. صداي پاي رهگذران , گفتگوي مشتريان و فروشندگان و صداي چکش مسگران , همچون نواي دلنشين موسيقي , نوازشگر گوش هر شنونده مشتاقي است که آرزوي سفر به عصر شکوفاي صفوي را دارد , زيرا هنوز هم ادويه و سوغاتي هاي عصر صفوي نظير پسته , حنا , زيره , کتيرا , قاووت , قالي و . . . در آن يافت مي شود.

 

اين بازار هم از نظر کالبدو هم از نظر کارکرد سرآمد همه بازارهاي کرمان مي باشد و در تلفيقي بي نظير با سايرعناصراين مجموعه , نمونه کاملي از ” معماري مردم وار” را به نمايش مي گذارد.

 

مدرسه اين بناي چهار ايراني در سال 1007 هجري قمري , در شرق ميدان به ابعاد 23 × 5/31 متر ( با 725 متر مربع زيربنا ) در دو طبقه ساخته شده , کتيبه هاي آن به خط استاد عليرضا عباسي – خطاط مشهور عصر صفوي نوشته شده است . کاشيکاري نماي داخلي و بيروني مدرسه از نوع معرق و معقلي است و کاربنديهاي زيبا , مقرض بنديهاي منقوش , گچبريها و نقاشيهاي ديدني , مکمل تزئينات آن مي باشد .

 

وجود حجره هايي به سبک مدارس مذهبي , سبک معماري , کتيبه سنگي وقف نامه و وجود يک قاب کاشيکاري در ضلع شرقي مدرسه که بر روي آن حديث شريف ” انامدينه العلم و علي بامها ” نقش بسته است و نيز اسماء متبرکه و آيات قرآني موجود دراين بنا , حکايت از مدرسه بودن آن , در گذشته دارد .

 

مسجد (سال 1007 هجري قمري )

 

” مسجد يا نمازخانه گنجعليخان ” در شمال شرقي ميدان و همجوار با مدرسه , قرار گرفته است , فضاي داخلي اين مسجد کوچک به ابعاد 25/5 × 5 متر و مساحت 5/27 متر مربع مي باشد.اين مسجد گنجينه هاي از تزئينات معماري اسلامي دوره صفوي , نظير گچبري , کاشيکاري , خطاطي , مقــرنس کاري , کاربندي , حجاري و نقاشيهاي زيبا مي باشد.کتيبه پاکار سقف به خط شهاب الدين کرمان , خطاط عصر صفوي است که سوره مبارکه جمعه را با يک رنگ ( خط و زمينه ) نگاشته است .ضرابخانه اين گنجينه ديدني در شمال ميدان واقع شده , بادگير زيباي مجموعه ابراهيم خان بربالاي آن از داخل ميدان , قابل ديدن است . نماي داخلي اين بنا , با گنبدي بزرگ و هشت ضلعي , شامل چهارايوان و سه اتاق در گوشه هاست. اين مکان در گذشته محل ضرب سکه هاي رايج بوده , اکنون به گنجينه سکه تبديل شده است و از خاکبرداري کف آن , سکه هاي صفوي و قديمي به دســــت آمده که کارکرد آن تائيد مي کند .

 

آب انبار عليمردان خان ( 1029 هجري قمري )

 

آب انبار در غرب ميدان , واقع شده از طريق پلکاني سنگي به پائين (پاي آب) راه دارد طول مخزن 5/19 , عرض آن 10 و ارتفاع آن 9 متر مي باشد و با حجم 2000 متر مکعب قادر به تامين آب مصرفي , بخشي از شهر بوده , آب قنات , آن را پر مي کرده است. سردراين بنا داراي مقرنس زيباي منقوش و کتيبه هاي سنگي حکاکي شده آن به خط نستعليق مي باشد .