3-2-2- جاذبه های گردشگری:

شرکت هتلهای ملی ابوظبی:  شرکت هتلهای ملی ابوظبی(ADNHC)  که در سال 1978 میلادی ایجاد شده است، نقش عمده ای در تبلیغ گردشگری شیخ نشین ابوظبی ایفا می کند.  کل دارایی این شرکت تا پایان سال 1998 میلادی  معادل 175/1 میلیون درهم بوده است. ADNHC دارای 6 هتل در امیر نشین است و 7 هتل دیگر و چندین استراحتگاه را مدیریت می کند. همچنین بر کار مجموعه های آزاد در ابوظبی و فرودگاههای بین المللی العین نظارت می نماید و مشغول توسعه چندین طرح تسهیلاتی جدید نیز می باشد.

استراحتگاه الماها: این استراحتگاه یکی از نمونه های ممتاز در زمینه طبیعت گردی است ونوعی پناهگاه بیابانی مصنوعی می باشد. استراحتگاه ، الماها برای اولین بار در مارچ سال 1999 پذیرای مهمانان بود. این استراحتگاه همچنین محل زندگی گونه های مختلف حیات وحش نظیر غزالها، روباههای عربی و گربه های کوچک است که همزمان با دیگر گیاهان و جانوران غیر بومی  به این منطقه آورده  شده اند و مالکیت آن متعلق به خط هوایی امارات می باشد و فاصله آن از فرودگاه دبی با اتومبیل 45 دقیقه است و حدود 25 کیلومتر مربع وسعت دارد که پیرامون آن توسط حصارهای الکتریکی محصور شده است تا حیات وحش زیبا و کم نظیر آن و شترها که آزادانه پرسه می زنند در این استراحتگاه عربی محفوظ بمانند. الماها شامل یک بخش اصلی برای رزرو و 30 سوئیت است که ظرفیت پذیرایی از 66 مهمان را دارا می باشد. برای سقفها و دیوارها از چادری و اغلب ساقه ها و برگهای نخلها  استفاده می شود و کمپهای سنتی را تداعی می نماید.

برج العرب : یکی دیگر از ویژگی های عظیم گردشگری امارات متحده عربی که در امیر نشین دبی واقع شده است برج 52 طبقه ای با نام برج العرب می باشد. ساختمانی قایقی شکل و ستایش انگیز که یکی از هتل های بلند جهان به شمار می رود.دارای202 سوئیت دو طبقه با شکوه و رستوران با چشم انداز شهر دبی می باشد. و هتل بخشی از مجتمع است که شامل هتل جمیرا بیج در 26 طبقه، 000/40 متر مربع پارک وادی ویلد، تسهیلات کنفرانس ، بندر تفریحی ، مرکز ورزشی ، رستوران ساحلی ، زمین تنیس و استخر های متنوع است.

هتل رویال میراج (سراب) : هتل رویال میراج یک استراحتگاه ساحلی 250 اتاقه با شکوهی است که در اواسط 1999 افتتاح گردیده و در ساحل جمیرا واقع شده است. این استراحتگاه ، به گونه ای طراحی شده است که قلعه عربی کشف شده را انعکاس می دهد با یک گنبد طلا کاری بزرگ که 70 پا ارتفاع دارد. وسعت آن 64000 متر مربع با چشم اندازی بیایانی است و 800 متر ساحل اختصاصی دارد که تسهیلات و امکانات تفریحی و ورزشهای آبی از قبیل قایقرانی ، کایاک ، موج سواری ، پدالها ، اسکی روی آب، غواسی و واترپلو در آن ایجاد شده است.

پارک وادی ویلد :  امارات متحده عربی علاوه بر توسعه هتل ها و رستورانهای باشکوه همواره بر توسعه امکانات و تسهیلات تفریحی و سرگرمی تاکید دارد. پارک آبی وادی ویلد یکی از این پروژه های تفریحی است. که به عنوان پارک آبی آموزشی هم در دنیا مطرح می باشد و در کنار هتل ساحلی جمیرا قرار دارد. در طراحی این پارک  میراث افسانه ای عربی و ویژگی های شخصیتی ساکنان عرب به کار گرفته شده است  و مساحت آن 5 هکتار می باشد.

اداره گردشگری فوجیره : اداره گردشگری فوجیره در سال 1966 میلادی راه اندازی شده است تا جاذبه های گردشگری این امیرنشین را از قبیل برگزاری مسابقات کشتی کج بدون خونریزی ، بازدید از جنگلها و مکانهای جفت یابی پرندگان ، ردیابی کوهها و جاده های باریک تر از موهای بدن و… را معرفی و تبلیغ نماید. هتل مردین قصد دارد در این شیخ نشین یک هتل 5 ستاره با 200 اتاق در العقاه  بسازد و چندین پروژه دیگر هم جهت احداث در آینده نزدیک طراحی شده اند.

4-2-2 – توسعه گردشگری دبی:

دبی دارای 3900 کیلومتر مربع مساحت و جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر می باشدکه 80 درصد آنها خارجی هستند.

امروزه تجار و دیپلمات های غربی باز نشستة زیادی بار دیگر استقرار در دبی را آغاز کرده اند، که آمیزه ای مطلوب از رونق و امنیت و نیز زیبایی چشم گیر ناشی از اماکن طبیعی را ارایه می دهد.

30 سال پیش ، دبی هیچ چیز مهمی نداشت ، بجز قصر امیر و شهرت پایتخت قاچاق  خلیج فارس بودن. با این حال در حال حاضر ، دبی دارای زیر بنای متشکل از 270 هتل 30 مرکز بزرگ تجاری و یک فرودگاه مدرن است.

فرودگاه بین المللی دبی ، قادر به پذیرش 60 میلیون بازدید کننده در سال است و به خاطر حجم تردد خود، دومین فرودگاه  در جهان پس از توکیو است و طیق گزارش شورای بین المللی فرودگاه ها ، یکی از فرودگاهها در سطح جهانی است که در آن فعالیت شرکت ها و تعداد مسافران سریع تر رشد می کند 16 میلیون مسافر در سال 2002 وارد فرودگاه دبی  شدند یعنی 18  درصد رشد در مقایسه با سال قبل از آن و مقامات امیدوارند  از سال 2010 ، هر ساله 30 میلیون مسافر را بپذیرند. در این فرودگاه در حال حاضر بیش از صد خط هوایی جهانی توقف می کنند.

به تمام این موارد، باید این را هم افزود که دبی مالک بزرگترین بندر مصنوعی جهان در جبل علی است. در حوالی جبل علی، یک منطقة آزاد مهم استقرار یافته است که در ان در حدود 900 شرکت از 72 کشور مستقر شده اند و وقت خود را به 60 نوع فعالیت اقتصادی مختلف در زمینه صنعت ، خدمات یا تجارت اختصاصی می دهند. از طریق این بندر، حجم عظیمی از رفت و آمدهای تجاری کشورهای خلیج فارس جریان دارد ، به ویژه چین ، که روابط بازرگانی خودرا با این کشور طی سال های اخیر چند برابر کرده است.

دبی دارای یک مرکز توریستی در شهری به نام هتا است که روی یک کوه ، در کنار یک سد بزرگ واقع است. از «هتا» دستیابی به کوهستان های حوالی آن آسان است و تا سرزمین عمان گسترس می یابند.

یک نکته دیگر که به ورود و استقرار خارجی های مختلف در امارات کمک کرده است، گسترش پروژه های ساختمانی و مسکن و زیربناها است که در سال های اخیر به مرور ایجاد شده اند. باید خاطر نشان کرد که بر خلاف آنچه در سایر کشورهای خلیج فارساتفاق می افتد، تملک املاک غیر منقول توسط خارجی ها در دبی تابع محدودیت نیست.

در حال حاضر ، در دبی بلندترین ساختمان جهان در حال احداث است. سایر آسمان خراش ها نیز برای پناه دادن به بزرگترین مرکز مالی جهان منطقه در دست احداث هستند که از نظر اندازه ها ، حتی از

«سیتی لندن» هم بزرگتر خواهد بود. برخی از بانکهای عمده ی جهان و مقر منطقه ای شرکت های چند ملیتی مثل ای تی اند تی ، جنرال موترز، هینز ، آی بی ام ، شل ، و سونی در آنجا مستقر خواهند شد. به همان ترتیب ، تعدادی طرح برای ایجاد بزرگترین پارک موضوعی دنیا وجود دارد که اندازة آن که دو برابر دیسنی لند در فلورایدا خواهد بود. سایر پروژهای نوآورانه ، عبارت است از ظهور شهر اینترنت و شهر رسانه ها که به ترتیب دوازده کمپانی بخش انفورماتیک از جمله ماکروسافت و نیز رسانه های عربی و خارجی را به خود جلب کرده اند.

به علاوه ، یک جزیره ی مصنوعی عظیم نزدیک ساحل جمیره در دست احداث است. این جزیره شامل 47 هتل که یکی از آنها زیر دریا خواهد بود. علاوه بر این در این جزیره چندمین هزار خانه وجود خواهد داشت.

دیوید بکهام ، بازیکن رئال مادرید ، یکی از اولین خریداران یکی از 2000 ویلای واقع در آن منطقه بوده است که  تنها ظرف یک هفته در سال 2003 فروخته شد. این جزیره مساحت ساحل دبی را که فقط 40 کیلومتر است، دو برابر خواهد کرد.

به این زیربنای مدرن و قوانین اقتصادی بسیار به نفع سرمایه گذاران ، باید ثبات سیاسی امارات را نیز افزود که ، در آن ، اپوزیسیون سیاسی سازمان یافته یا تهدید به تهاجم از سوی هیچ یک از کشورهای همسایه وجود ندارد . بدهی خارجی مهم یا مسایل جدی اقتصادی هم وجود ندارد.

همچنین ، سطح امنیت شهروندان در دبی بسیار بالا است. این واقعیت ، از طرف یک هیات اقتصادی که در این اواخر از امارات بازدید کرد. این هیات بر این واقعیت تاکید کرد، که در نقاطی که در آن تعداد قابل توجهی  از جواهر فروشی ها و فروشگاه ها   مستقر هستند که طلا می فروشند، حضور سیاسی مشهودی وجود نداشته است. بارونس هلنا کندی ، رئیس سابق انجمن انگلیسی «بریتیش کانسیل» و یکی از اعضای آن هیات خاطر نشان کرد: «در واقع ، این یک جامعه سالم و بی ثبات است.»