6-3- 2 – جاذبه های گردشگری :

1-6-3-2 شهر ممنوعه

شهر ممنوعه یکی  از  بزرگترین عمارتهای معماری جهان محسوب می شود و در آن شش قصر بزرگ، چند سالن مراسم و تعداد بسیاری مجسمه وجود دارد . برای بازدید  از این  مجموعه حداقل نصف روز لازم است و هر روز بین ساعت 30: 8  تا 30: 16 می توانید برای بازدید مراجعه کنید . موزه گنجینه سلطنتی هم در یکی از عمارت ها وقع است که ساعت 15 تعطیل می شود .

شهر ممنوعه سال 1987 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و در مرکز شهر بیجینگ واقع بوده و کاخ  امپراتوری دو سلسله ( مینگ ) و ( چینگ ) چین  است . 24 امپراتور در این ناحیه اقامت و زمانداری کرده اند .

این شهر در سال 1406 ساخته شد و ساخت آن  14 سال طول کشید و بارها مورد تعمیر و تجدید ساخت قرار گرفت . اما ساختار اصلی آن حفظ شده است . مساحت شهر ممنوعه 720 هزار متر مربع و دارای بیش از9000 اتاق با مساحت کل معماری در حدود 150 هزار متر مربع است و در جهان بزرگترین و کاملترین مجموعه معماری چوبی باستانی محسوب می شود .

دور شهر ممنوعه را دیواری بلند و ضخیم به طول سه کیلومتر در بر گرفته و در بیرون آن کانالی با عرض 52 متر در اطراف شهر به چشم می خورد . در واقع  شهر دارای استحکامات  سخت  و محکم در داخل است . در جنوب آن دو میدان بزرگ وجود دارد و در درون آن حیاط ها و قصرهای بلندی ساخته شده است . قصر « تای خه » یکی از سه قصر بزرگ است، این قصر ، قصر برپایی فعالیت های مهم از جمله نشست امپراتور بر تخت ، مراسم روز تولد امپراتوران ، جشن ها و مراسم لشکر کشی است . این قصر بر روی سکوی سنگی مرمری سفید به بلندای دو متر ساخته شده و بلندای قصر بیش از 35 متر و عرض آن 63 متر است و پر عظمت ترین و بزرگترین قصر چوبی چین به شمار می آید قصر « تای خه » قصر طلایی نیز نامیده می شود .[1]

2-6-3-2- معبد آسمانی چین :

معبد آسمانی بزرگ ترین و کامل ترین قربانگان باستانی در چین به حساب می آید . پادشاهان سلسله های مینگ و چینگ ( از سال 1368 تا سال 1911 )  هر سال در این معبد مراسم پرشکوهی برای آسمان و برکت محصولات فراوان بر پا کرده اند . شاه در چین فرزند آسمان نامیده می شده و با این هویت کشور را حکمفرمایی می کرده است . لذا برگزاری مراسم قربانی آسمان اختیار خاص شاه بوده است .

معبد آسمانی در جنوب شهر ممنوعه قرار دارد و مساحت آن 4 برابر شهر ممنوعه است . جنوبی ترین دیوار معبد آسمانی چهارگوشه ،  نشانه زمین و شمالی ترین ضلع دیوار نیم دایره نشانه آسمان است . این طراحی از ایده باستانی چین درباره آسمان گرد و زمین چهارگوشه سرچشمه گرفته است . معبد آسمانی به معبد داخلی و خارجی تقسیم می شود و دو دیوار گرد دور  آن را فرا گرفته است . ساختمان های اصلی در یک خط ا ز جنوب تا شمال معبد داخلی آرایش یافته است که شامل یوان چیو ، خوان چون یو و سالن « چی نیان » می باشد . « یوان چیو » یک سکوی سنگی دارای سه طبقه است ، قطعات سنگ های پله ای و نرده ها همگی با عدد 9  در 9 نصب شده است . زیر اعداد 9 نماد آسمان ها می باشد سکوی « یوان چیو » محل اصلی برای نیایش آسمانی است .

سالن « چی نیان » با شکوه ترین ساختمان معبد آسمانی است و ارتفاع آن 38 متر و قطر آن 32 ممیز 72 متر است و برپایه سنگی دوار قرار دارد.

 3-6-3-2- غار سنگی یون گان چین  :

غار سنگی یون گان در  جنوب کوه « او جو» و 16 کیلومتری غرب شهر داتون استان شان سی در شمال چین قرار دارد . این غار در کوه ایجاد شده از شرق تا غرب یک کیلومتر است. بسیار با عظمت و پر ا بهت و پر مضمون است . در حال حاضر در این منطقه 45 غار موجود است و دارای 252 جای مجسمه در داخل سنگ و 51 هزار مجسمه سنگی است که بزرگ ترین آن 17 متر و کوچک ترین آن تنها چند سانتی متر است .

 

4-6-3-2- سه رودخانه موازی در مناطق حفاظت شده یون نان :

این منطقه مشتمل بر هشت گروه از مناطق جغرافیایی است که در میان سه رودخانه موازی در کوهستان های شمال غربی  ایالت یون نان کشور چین واقع شده است و با 7/1 میلیون هکتار وسعت، بخش های اصلی و عمده سه رودخانه بزرگ آسیا ، یعنی یانگ تسه ، یاهمان جین شا- می کونگ و سالوین را تشکیل می دهند . در حقیقت همه این ها در پارک ملی کشور چین واقع شده اند . این رودخانه ها ی موازی که در مسیری ناهموار از شمال به  جنوب جریان دارند ، از میان گلو گاهها و گردنه های عمیقی می گذرند که در برخی مناطق دارای 3000 متر ژرفا بوده و بوسیله قله های منجمدی که بیش از 6000 متر بلندی دارند ، حاشیه بندی و مرزبندی می شوند . این مکان در واقع مرکز زلزله کشور بوده و بر حسب تنوع اقلیمی و زیست محیطی ، یکی از غنی ترین مناطق معتدل جهان است . [2]