منابع گردشگری

چین سرزمینی پهناور و غنی در جذب گردشگری و دارای اماکن تاریخی ، چشم اندازهای شگفت انگیز و آداب و رسوم متعدد و جذابی است .

 

هم اکنون  ، دو محور اصلی گردشگری در کشور چین وجود دارد :

یکی از آنها محور گردشگری سنتی است که به صورت S  نشان داده می شود و شامل شهرهای مشهور  سیاسی و فرهنگی مانند پکن ، شانگهای ، سوشو و هانگشو است و دیگری خط گردشگری هلالی شکل که  نواحی ساحلی و مناطق بازی مانند لیائودونگ و دلتاهای رودخانه پرل و یانگ تسه را در بر می گیرد . به دنبال خط گردشگری S شکل ، گردشگران ممکن است از دیوار بلند بادالینگ بالا روند و از سربازها و اسب های سفالی کشف شده از مقبره اولین امپراطور ، جنگل (Stele ) ، بتکده غاز وحشی بزرگ درشیان (Xian ) دیدن کنند.

از سد معلق و جاده ناجینگ منطقه جدید پادونگ در شانگهای دچار شگفتی شده و از باغ های سوشو و چشم اندازهای  دریاچه «وست درهانگ شو» لذت ببرند . به دنبال محور گردشگری هلالی شکل، گردشگران به تغییرات بسیاری در شهرهای ساحلی باز که پس ا ز آشنایی با جهان خارج در آنها ایجاد شده است ، پی خواهند برد و نواحی ساحلی زیبای شمال و جنوب چین را تحسین خواهند کرد . علاوه بر آن ، تمامی شهرهای ساحلی دهکده های  ییلاقی مناسب و امکانات تفریحی متعددی برای تعطیلات مسافران فراهم  کرده اند . در نود و نهمین سال گردشگری اکولوژی بین المللی ، چین یک محور گردشگری اکولوژیکال را  حمایت می کند . هدف این برنامه جدید بهبود درک و دانش مردم از حفاظت محیط زیست از طریق گردشگری اکولوژی  است .

این تور از ( Inner Mongolia prarrie ) شروع و تا کوه                        ( Viashanzi ‘s hengshan ) که یکی از 5 کوه مشهور چین است ، ادامه می یابد .

 

سازمان مسافرتی و سرویس گردشگری

اداره گردشگری دولتی  که تحت کنسول کشور  چین فعالیت می کند ، سازمان اداری تجارت گردشگری چین به شمار می آید که با اتخاذ تدابیر لازم ، تنظیم طرح های توسعه ، سازماندهی تبلیغات خارجی ، انتشار اطلاعات گردشگری و در پایان به ارزیابی اجرای خط مشی ها و برنامه های توسعه گردشگری می پردازد . اداره گردشگری  چین در تمامی استان ها ، ا ز جمله در مناطق دارای حکومت داخلی مستقل و شهرداری ها شعبه هایی دارد ، همچنین اداره هایی در توکیو ، نیویورک ، پاریس ، لندن ، فرانکفورت و هنگ کنگ ( منطقه اداری خاص ) دارد .

سرویس مسافرتی چین در پکن پایه گذاری شده و وظیفه آن بیشتر پذیرایی از جوانان خارجی ، جوانان چینی در کشورهای دیگر از جمله  هنگ کنگ ، ماکائو و تایلند است .

در کنار آن شرکت های مسافرتی  ورزش های بین المللی ، سرویس مسافرتی فرهنگ چین ، شرکت مسافرت بین المللی و سرویس مسافرتی زنان چین نیز به گردشگران خارجی خدمات ارائه می دهند . پس از باز شدن درهای چین به سوی دنیای خارج ، آنها تعداد زیادی هتل و رستوران مدرن و وسیع برای رفع احتیاجات گردشگران ایجاد کرده اند.

برجسته ترین هتل های 5 ستاره آن عبارتند از :

( palacehotel- grand china – shangrila hotel ) علاوه براین ، هم اکنون در شهرهای بزرگ و متوسط چین و مناطق پرتردد آن هتل هایی برای پذیرایی ا ز  گردشگران وجود دارد .[1]

( zhangjiajie) و ( jiuzhaigou ) به عنوان  کلیدی ترین  نواحی گردشگری برای سال گردشگری اکولوژیک طراحی شده اند . محور گردشگری اکولوژیکال شامل مناطق خاص  ، مکان های تاریخی ، چمنزارهای شمال چین ، قله های عجیب ، صخره هایی با اشکال عجیب و غریب ، رودخانه های زیبا و مناظر روستایی در جنوب چین ، کوه های مشهور و رود خانه های  بزرگ  داخلی و ساحل ( Beihan ) در ( Guangxi ) است که برای گردشگران فرصت تجربه تمدن کهن و چشم اندازهای زیبای چین را فراهم می کند .

موزیک ، رقص ، اپرای چین و فرهنگ  و آداب و رسوم مینیاتور های قومی آن از گنجینه های گران بهای گردشگری هستند .

با سفر به چین ، گردشگران هنر محلی را که شامل اجرای اپرای جذاب و خاص پکینگ ( Pecking ) و گفت و گوهای کمدی است ، تحسین می کنند و همچنین درباره آداب و رسوم قومی مانند جشنواره آواز (zhuang) و نمایشگاه ( Mongolian nadam ) آگاهی می یابند .

در کنار آن ، چشیدن غذاهای محلی چین از بخش های با اهمیت گردشگری این کشور به شمار می رود . مرغابی سرخ شده بوجینگ از رستوران کونجید و خورش گوسفند بخار شده مغولی ، خوراک خوک سرخ شده ، ماهی سرکه ای رودخانه غرب هانشو و لوبیای تند سیچوان؛ اینها تنها قسمتی از خوراکی های لذیذ  این کشور محسوب می شوند . [2]