دیوار چین

دیوار چین که یکی از هفت عجائب جهان محسوب می گردد، در جهان به لحاظ زمان ساخت طولانی ترین و بزرگ  ترین و بزرگ ترین مهندسی تدافعی نظامی در قدیم است . این دیوار در نقشه جغرافیایی چین 7000 کیلومتر امتداد و در  سال 1987 در فهرست میراث جهانی ثبت شد . تاریخ ساخت دیوار چین به قرن 9 قبل از میلاد باز می گردد . حکومت وقت چین برای جلوگیری از حملات ملیت های شمالی ، برجهای آتش برای خبر رسانی و یا قلعه های مرزی برای حصول اطلاعا ت دشمن را در ارتباط با دیوار و بر روی آن ایجاد کرد . در سلسله خان پس از سلسله چین طول دیوار چین به 10 هزار کیلومتر رسید . این میزان معادل گردش به دور کره زمین است .

دیواری که اکنون مردم مشاهده می کنند .  دیوار متعلق به سلسله مینگ ( سال 1368 – سال 1644 ) است که از غرب به دروازه « جایو گوان » در استان گان سو چین و از شرق به ساحل رود یالو جیان در استان لیائو نینگ در شمال شرقی چین منتهی می شود و در میان آن 9 استان – شهر و ناحیه خود مختار به طول 7300 کیلومتر وجود دارد و مردم آنرا دیوار طولانی می نامند .  دیوار برمسیر کوه ها ی پرفراز و نشیب امتداد یافته است و در بیرون آن پرتگاه  های بلند دیده می شود . لذا دشمن به هیچوجه قادر به نفوذ به این دیوار نبود . دیوار چین معمولا با آجرهای بزرگ و سنگ مستطیل ساخته شده و در وسط آن خاک و خرده سنگ ریخته شده و ارتفاع آن 10 متر است در پهنای دیوار برای عبور چهار اسب کافی است و در یک ردیف عرض آن 4-5 متر است تا در زمان ا نتقال غلات و سلاحها مشکلی ایجاد نشود . دیوار چین دارای اهمیت تاریخی و فرهنگی و ارزش دیدنی است و چینی ها می گویند : « کسی که به دیوار چین صعود نکرده باشد ، قهرمان نیست . »

نگهداری و محافظت از دیوار

آکادمی دیوار بزرگ چین ، برای محافظت از این اثر باستانی تاسیس شده است . پس از بررسی و تحقیقی که بر روی این دیوار در استان های مختلف انجام شد، در تاریخ 12 دسامبر 2002 میلادی ، مسئولین این آکادمی اعلام کردند که بلایای طبیعی از یکسو و تخریب و ویرانی به دست افراد از سویی د یگر باعث شده است که تنها 30 درصد از این دیوار از شرایط خوب و قابل قبولی برخوردار باشد . این تحقیق به مدت 45 روز ، بر روی 101 قسمت مختلف دیوار انجام شد .

مسافرت در طول دیوار

اگر تمایل دارید که از این دیوار بازدید نمایید ، بهترین منطقه برای شروع « سیماتای » است که در  110 کیلومتری شمال شرقی بیجینگ ( پکن ) قرار گرفته است . زیرا این منطقه از دیوار ، هنوز هم فرم اصلی و واقعی خود را حفظ کرده و به علت کمبود وسایل نقلیه عمومی در این ناحیه از طرف توریست های دیگر هنوز مورد توجه قرار نگرفته است .