سفر داخل کانادا

کانادا   سرزمینی  است  وسیع با دیدنی های  جالب و فراوان. سفر در داخل کانادا  معمولا لذت بخش است، در طول سفر با هرا ران مسافر دیگر روبرو می شوید که نشان می دهد تا چه حد تعداد سفرها  زیاد است .  اگر قصد سفر  در داخل کانادا را دارید بد نیست اطلاعلات لازم را داشته باشید تا هر چه بیشتر از سفر خود لذت  ببرید و از امکانات  مختلف استفاده کنید .

ا توبوس های شهری دارای  دفترچه  ای چاپی مخصوص و نقشه خیابانها هستند که نشان دهندة مسیرو شماره خط است و ساعت رسیدن به ایستگاهها در آن درج شده و به صورت رایگان در اختیار شهروندان می گذراند، چنانچه بلیت اتوبوس را یکجا   تهیه کنید حدود 4 دلار تخفیف دارد.

برای رزروبلیت قطار و هواپیما، داخل یا خارج از کانادا می توانید توسط اینترنت به  راحتی رزرو کنید و  نیازی نیست که به آژانس ها مراجعه کنید و چنانچه برای پروازهای داخلی کانادا از شرکت های هواپیمایی کانادا (مثلCANJET)  تعداد حدود 6 تا 8 بلیت تهیه کنید یک  بلیت  رایگان به شما خواهند داد.

در  قسمتی از  خیابان یانگ استریت شهر تورنتو ، معروف ترین خیابان تورنتوو جهان ، که 1900 کیلومتر طول آن می باشد بسیاری از فروشگاههای ایرانی با تابلوهائی به خط  فارسی دیده می شود، این فروشگاهها از انواع آجیل،آب میوه،نان بربری و سنگک،ترشی سیر،سبزی خشک،زولبیا بامیه،خرما،انواع ادویه، چلو خورش،چلوکباب،ماهیچه،کله پاچه،کباب کوبیده و شیشلیک و … را عرضه می کند.

خرید

در کلیه شهرها فروشگاههای بسیار بزرگی برای خرید و جود دارد. چنانچه  قصد خرید داریدبه روی تمام خریدهای شما بجز خوراکی15% عوارضTAX  محاسبه می کنند. چنانچه قبلاً اشاره شد صورت حسابهای بالای 50 دلار خرید را نگهداری کنید، موقع خروج از کانادا می توانید به قسمت گمرک مراجعه کنیدو تمام این صورت حسابها را مهر می زنند و فرمی به شما خواهند داد که پر کنید و آن را با صورت حسابها به آدرسی کع در فرم است پست کنید، کلیه عوارض TAX  را پرداخت کرده ایدبه شما مسترد می کنند.

شما هر چیزی را که از هر مکانی خریداری می کنید(برقی یا پوشاک و…) به راحتی با ارائه صورت حساب خرید و بدون سؤال می توانید مسترد نماییدو پولی را که پرداخت کرده اید عینا پس بگیرد. فقط توجه داشته باشید چنانچه از  فروشگاههای LET    OUT  (به علت اینکه قیمت های حراجی دارد) اگر خرید کرده باشید امکان مرجوع کردن ندارید ولی تعویض می کنند.

در کانادا تمام اماکن عمومی و  فروشگاهها،سوپر مارکتهاو…موظفندبرای مشتریان  سرویس های بهداشتی زنانه و مردانه پیش بینی کنند. این دستشویی و توالت های  عمومی از نظافت بسیار عالی برخوردارند و در تمام  دستشویی ها محل مناسب و کاملا تمیزی برای تعویض کودکان نوزاد در نظر گرفته شده است.

اشخاص مجرد لازم نیست نگران سفر خود باشند،هزاران کانادایی مجرد هر سال در این سرزمین به سفر می روندو در مجموع کانادایی ها با آغوش باز و با صمیمیت با مسافران مجرد روبرو می شوند و به سؤالات آنها پاسخ می دهندیا راهنمایی می کنند، البته اتاق های تکیSingle Rooms در هتل ها کمتر وجود دارد ،به همین خاطر مسافران تنها در اتا ق های تک نفره اسکان داده می شوند،ولی کرایه یک نفر دریافت می شود.

افراد دچار نقص عضو

هتل ها، مراکز خرید و دیدنی معمولا برای بازدید اشخاص دچار نقص عضو آماده اند. مقررات دولتی از کمپانی های حمل و نقل می خواهد که وسایل و سیستمهایشان را چنان طراحی کنند که برای اینکونه اشخاص نیز قابل استفاده باشد. در تمام پارکینگهای عمومی فروشگاهها و مجتمع ها نزدیک در ورودی محل پارک اتومبیل معلولین می باشد که با  علامت ویلچر مشخص شده و اتومبیل دیگر مجازبه پارک کردن در این محل ها نیستند.

مسافران زن

اگر خانمی هستید که می خواهید  تنها سفر کنید در کانادا هم  مثل بیشتر کشورهای غربی مسافران زن به راحتی سفر می کنند. به طور کلی خیابانها در شب امن هستند،   اما مسافران باید احتیاط های لازم را برای درامان ماندن از دزدی به عمل آورند، درست مثل خانه خود. البته توجه داشته باشید در کانادا به علت امن بودن هیچ منزلی حتی منازل خارج از شهر دیوار دور ندارد و این یکی از نکات مهم کشور کانادا است.

مسافران دانش آموز

سیستمهای قطار و اتوبوس معمولا به مسافران دانش آموز تخفیف می دهند. مسافران جوان با مراجعه به سایت www.canadacool.com  اطلاعات جالبی به دست خواهند آورد.درسراسر کشور اقامتگاه های مخصوص برای مسافران جوان وجود دارد.

بیمه های مسافرتی

برای کسانی که در کانادا مسافرت می کنند بسیار مهم است که برای خود بیمۀ سفر تهیه کنند. این بیمه ها به طور معمول هر خانواده یا شخص را تا 50 هزار دلار در قبال اورژانس های تحت پوشش قرار می دهند، هزینه بستری شدن در بیمارستان،آمبولانس،تستهای آزمایشی،پزشک جراح و نرسینگ معمولا در این پوشش گنجانیده می شود.نیاز به عصا، ویلچر،دارو و بازگشت به خانه در صورت از دست دادن پرواز اولیه به  علت بیماری نیز معمولا تحت این پوشش های بیمه ای هستند،با توجه به بالا بودن هزینه های پزشکی داشتن بیمه ها بسیار لازم و مفید است.[1]