5-5-2- توریسم و توسعه همکاریهای منطقه ای

صنعت توریسم در مالزی در اوایل دهه 1980 در این کشور پا گرفت و با همکاری و مشارکت آ. سه . آن. (ASEAN) توسعه یافت. کشورهای عضو با تأسیس مرکز توسعه آ. سه . آن هماهنگی گسترده ای را برای جلب توریست به عمل آورند.هر یک از اعضاء این سازمان تلاش می نماید که توریستهایی که وارد کشورشان می شوند به دیدار از دیگرکشورهای عضو تشویق نمایند.

ارائه تورهای مناسب و ارزان قیمت یکی از راههای موفقیت این برنامه است. بخش خصوصی نیز با تدارک اقامتگاههای ارزان فیمت و برگزاری گشتهای مناسب و ارئه برنامه های تفریحی نقش ویژه ای را در توسعه توریسم در ممالک آ. سه . آن به خود اختصاص می دهد.

در کشور مالزی همه ایالتهای سیزده گانه در برنامه ریزی های سیاحتی با دولت مرکزی همکاری نموده و هر نقطه با در نظر گرفتن ویژگیها و جذابیتهای اقلیمی و فرهنگی برنامه های زمان بندی شده ای را مورد اجرا در می آورند. تعداد جهانگردانی که در سال 1993 از کشور مالزی بازدید به عمل آورند 000/504/6 نفر بوده اند که در مقام مقایسه با سال 1980 که 000/105/2 نفر ازاین کشور بازدید نمودند، رشد تابان و توسعه یافته جهانگردی را در این کشور نشان می دهد . در آمد این کشور از محل توریسم در سال 1994 سه میلیارد و پانصد میلیون  دلار بوده که در سال 1995 به بیش از 6 میلیارد دلار افزایش یافته است ، دولت این کشور با انجام اقدامات متعدد منجمله تأسیس وزارتخانه جهانگردی و ایجاد دایره جهانگرد جهت تامین امنیت جهانگردان امیدوار است که در سال 2005 بیش از 10 میلیارد دلار از این صنعت درآند ارزی داشته باشد.

جمعبت مالزی متشکل از نژادها و اقوام گوناگون است : مالایی ها که دارای اکثریت  نژادی هستند به همراه شش قوم دیگر ( به همه آنها بومی پوتراس می گویند) و اقلیتهای چینی، هندی و آسیایی – اروپایی در کنار هم، جمعیت 8/17 میلیونی این کشور را تشکیل می دهند که 6/14 میلیون نفر آنان  ساکن شبه جزیرۀ مالزی هستند . از این تعداد مالایی ها و بومی پوتراس ها 3/57 درصد، چینی ها 1/32 درصد، هندیها10 درصد و سایر اقوامی 6/0 درصد جمعیت را تشکیل می دهند. قانون اساسی مالزی،  مذهب رسمی کشور را اسلام قرار داده است، اما پیروی از سایر مذاهب در این کشور آزاد است.  تمام مالایی ها و بعضی از چینی ها و هندیها مسلمانند، اما اکثر چینی ها بودائی یا از پیروان تائو هستند. هندیها را می توان به دو گروه هند و سیک تقسیم کرد که هندوها دارای اکثریت هستند. رواج مسیحیت در مالزی باها سا مالزیا نام دارد. در کشوری با چنین آمیختگی نژادی انواع زبانهای آسیایی و گویشهای گوناگون نیز رواج دارد . زبان انگلیسی را همه تا حدودی می دانند و در مناسبات بازرگانی ، اقتصادی و صنعتی مورد استفاده قرار می دهند.

چهارشنبۀ ماه ژوئن هر سال، به عنوان سالروز تولد شاه ، تعطیل رسمی در این روز علاوه بر برگزاری جشنها ، از سوی رهبر مملکت به افرادی که خدمت برجسته ای به مملکت کرده باشند، القاب و هدایایی داده می شوند.

6-5-2- مقررات گمرکی

مسافران ورودی به مالزی در شرایط ذیل می توانند وسایل خود را بدون پرداخت عوارض گمرکی و مالیات وارد کشور کنند:

وسایل همراه مسافر باشد و در چمدان حمل شود، وسایل شخصی در صورتی که مستعمل باشند- اشیاءهمراه مسافر تنها برای پرداخت عوارض و مالیات وارد مالزی کند:

توتون یا سیگار ( 225 گرمی یا 200 عدد سیگارت) ، کبریت ( کمتر از صد چوب)  لوازم آرایشی و بهداشتی مانند عطر،ادوکلن، خمیردندان و غیره که بهای آنها 200 دلار مالزی (رینگینت)تجاوز نکند، هدیه به شرط آنکه قیمت آن از 200 دلار مالزی کمتر باشد . مسافرانی که قصد اقامت کوتاه مدت در مالزی را دارند و مایلند در این مدت اشیایی را همراه داشته باشند که در شرایط عادی  حقوق و عوارض گمرکی به آنها تغلق می گیرد، می توانند در هنگام ورود ، مبلغی معادل حقوق و عوارض گمرکی آن اجناس را به صورت سپرده به مقامات گمرکی مرزی بسپارند این افراد اگر قبل از سه ماه ، مالزی را ترک کنند، می توانند با  نشان دادن آن اشیاء سپردۀ خود را بازپس گیرند. این سرویس در کلیه مرزهای ورودی کشور وجود دارد اما فقط شامل وسایل شخصی می شود نه کالاهای تجاری .

7-5-2- کالاهای ممنوع

انواع مواد مخدر و داروهای خطرناک مانند تریاک،هروئین، مرفین. اقدام به وارد کردن چنین موادی از جرایم بسیار جدی و خطرناک و مجازات آن اعدام است، انواع نشریات، فیلم، کتاب و نوار غیر مجاز ، هرگونه کتاب، نشریه،مقاله، فیلم و نوار که حاوی تبلیعات تعصب آمیز باشد، خنجر و چاقوی ضامن دار ، گیرنده های مخابراتی که قادر به دریافت پیام های رادیویی در امواج 87- 68 مگاهرتز و 174- 108  مگاهرتز باشد، آرسینت سدیم، ماشین فتوکپی رنگی زیراکس 6500 ، کالاهای ساخت اسرائیل.