3-7-4-2- مساجد تاریخی مکه (مساجد داخل مکه)

* مسجد الجن : این مسجد مشهورترین دو کهن ترین مسجد مکه است. و در پایین کوه حجون به سمت حرم کعبه، حدود پنجاه متر بعد از پل حجون و در حاشیه قبرستان حجون قرار گرفته است.

* مسجد الاجابه (مکه ) : این مسجد، پایین تر از میدان معابده در ابتدای خیابان ابطح و در مسیر مسجدالحرام و در ابتدای خیابان باالاجابه واقع است.

* مسجد شجره : این مسجد 100 متر پایین تر از مسجد جن و در امتداد خیابان الجن و مسیر مسجد الحرام، درست قبل از پل سلیمانیه واقع شده است. و طول و عرض تقریبی آن دوازده در بیست متر می باشد.

* مسجد بلال : منسوب به بلال حبشی است و با مساحتی حدود یک متر مربع، بر فراز کوه ابوقبیس قرار دارد و در حال حاضر از میان رفته و اثری از آن بر جای نیست.

* مسجد ابوبکر : مسجدی است منسوب به ابوبکر و فاصله آن تا مسجد الحرام چند صد متر و مساحت آن حدود 160  متر مربع است.

* عرفات : منطقه ای است که در حدود 18 کیلومتر مربع وسعت دارد و در شرق مکه و اندکی متمایل به جنوب در بین راه طائف و مکه قرار دارد. زائران بیت الله الحرام در روز عرفه ، یعنی نهم ذی الحجه به این منطقه می آیند و این حضور از ارکان حج تمتع است.

*مشعر الحرام : در راه بازگشت از عرفات به سوی مکه وادی مازم واقع شده که در میان دو کوه قرار دارد. منطقه مشعر با علائم خاصی مشخص شده و وقوف در آن از ارکان حج تمتع است.

* منا : جایی است که حجاج از روز دهم تا دوازدهم  برخی تا سیزدهم در آن می مانند وفاصله آن تا شمال مکه 6 کیلومتر است.

4-7-4-2- آثار مذهبی و تاریخی مکه مکرمه :

* شعب ابوطالب : منطقه ای است کوهستانی در اطراف مکه و به عبارتی حد فاصل کوه ابوقبیس و کوه خندمه. این شعب محل تولد رسول خدا (ص) و نیز محل معراج آن حضرت بوده است.

* مولد النبی (ص) : خانه ای است که رسول خدا (ص) در آن متولد شده اند.

* کوه حراء و غار حرا: این کوه که به جبل النور و جبل القرآن نیز معروف است در شمال شرقی مکه و در مسیر جاده ای واقع شده که به سمت عرفات می رود و در فاصله 5/1 کیلومتری سمت راست آن جاده قرار دارد. در غار به سمت شمال است و فضای آن حدود 2 الی 3 متر مربع می باشد.

* کوه ثور ، غار ثور: کوهی است بزرگتر از کوه حرا که در جنوب شرقی مسجد الحرام و در فاصله ای دورتر نسبت به مکه واقع شده است. رسول خدا زمانی که مشرکان مکه قصد کشتن وی را داشتند با کمک ابوبکر وارد غار ثور شدند و مدت سه روز در آن مخفی بودند.

5-7-4-2 طائف : این شهر به علت آب و هوای خنک در تابستان، پایتخت ییلاقی سعودیه به شمار می رود و جمعیت آن در سال 1998 برابر با 204850 نفر بوده است.

6-7-4-2 ریاض : شهر ریاض پایتخت کشور عربستان سعودی است و در فاصله 370 کیلومتری خلیج فارس قرار گرفته است. این شهر در سال 2001 میلادی حدود 000/761/4 نفر جمعیت داشته است. مهمترین نقاط دیدنی آن عبارتند از مسجد اعظم یا جامع ریاض، نخلستانهای فشرده در تمام اطراف شهر به استثنای شمال شرقی، دوازده دو میری و منطقه بازار در شمال قصر و قصر تاریخی المصمک.

7-7-4-2 جده : این شهر بندری که به قلب عربستان معروف است با جمعیتی حدود 300/046/2 نفر در ساحل دریای احمر واقع شده است و از نظر تجاری و بازرگانی برای عربستان اهمیت بسیاری دارد. این شهر محل ورود اصلی زائران خانه خداست. از نقاط دیدنی جده می توان به فواره بزرگ ملک فهد اشاره کرد که آب این فواره از درون دریای سرخ به ارتفاع 260 متر پرتاب می شود، جاده ساحلی جده به طول 80 کیلومتر در شمال، جنوب و «شرم ابحر»