6-4-2- فرهنگ نقاب

پوشش زنان سعودی در مجامع  عمومی چادر سیاه   گشادی است که سر تا پا  را در بر می گیرد و عبابه گفته می شود. پوششی که صورت زنان سعودی  را فرا می گیرد نقاب (روبنده) نام دارد. نقاب ها در عربستان به سه شکل هستند . نقاب کامل  که معمولا به وسیله یک یا چند   پرده نیمه شفاف یا مشبک    چشم های زن را هم می پوشاند، نقاب درزدار یا نقاب مشق  که دو یا چند  شکاف برای چشمها در آن در  نظر گرفته  شده است، نو ع شوم نیم نقاب است که علاوه بر چشمها، پیشانی و ابرو زن را نیز نمایان می کتد. (علما این نوع نقاب را حرام دانسته اند) علمای عربستان سعودی از جمله شیخ ابن عثیمین،شیخ ابن باز،شیخ  صالح  المنجد و   عبدالعزیز الشیخ که از مذهب حنبلی و دعوت محمد بن عبدالوهاب مشهور به سلفیه پیروی می کنند اجماعاً معتقد به واجب بودن پوشانیدن صورت( به جز چشمها) هستند. پوشاندن دست ها و صورت برای تمام دخترانی که به بلوغ رسیده اند اجباریست. مدارس سعودی تمام  دخترانی را که پیش از ده  سال سن دارند مجبور به پوشیدن نقاب  می کند. از زنان و دختران انتظار می رود  هنگام خروج از خانه صورت و دستهای خود را به طور کامل بپوشانند. در پایان سال 2004 ، زنان  که تا کنون شناسنامه مستقل نداشته اند وفقط اسمشان در شناسنامه پدر ذکر می شد، دارای شناسنامه مستقل گردیدند، اما  عبدالعزیز الشیخ با پا فشاری بر حرام بودن گشودن چهره  زنان ، مخالفت خود را با عکس دار کردن  شناسنامه ها اعلام کرد. رعایت نقاب در عربستان ، پشتوانه قوی  فرهنگی و اجتماعی  دارد. زنان سعودی خود را ملزم به پوشیدن نقاب می دانند. ارزش های سنتی اسلامی جایگاه اصلی و اساسی را در خانواده های سعودی ایفا می کند. دو لت عربستان رعایت حجاب را در دو شهر جده و ریاض آزاد اعلام کرده است.[1]

 

7-4-2- مناطق و جاذبه های تاریخی و گردشگری عربستان[2]

1-7-4-2- یثری یا مدینه النبی

با هجرت پیامبر اکرم از مکه به یثرب ، این شهر به مدینه النبی تبدیل شد. و نام های مختلفی از قبیل المؤمنه، المحبوبه، المقدسه، أرض الله، طیبه، المحرمه و … به آن نسبت داده شد. مهمترین مکانهای دیدنی این شهر تاریخی و مذهبی عبارتند از : مسجد النبی که شریفترین و والاترین مسجد، پس از مسجد الحرام در مدینه منوره است. این مسجد از زمانی که پیامبر اکرم اقدام به ساخت آن نمودند، در گذر زمان بارها توسعه یافته تا اینکه به شکل کنونی درآمده است. مهمترین بخش های داخلی مسجد النبی عبارتند از : روضه شریف (در ناحیه جنوب شرقی مسجد قرار دارد)، حجره و مرقد مطهر رسول خدا (ص)، منبر، محراب، مقام جبرئیل. درهای این مسجد عبارتند از : 1- باب الرحمه (در دیوار غربی مسجد) 2- باب جبرئیل (در مدخل ورودی رسول خدا (ص) و در دیوار شرقی مسجد)3- باب السلام (در دیوار غربی مسجد) 4- باب النساء  مهمترین ستونهای مسجد عبارتند از : 1- ستون حرس 2- ستون توبه 3- ستون وفود 4- ستون سریره 5- ستون قرعه، عایشه، مهاجرین 6- ستون حنانه 7- مقام جبرئیل 8- محل تهجد 9- ستون مخلقه

مسجد قبا : در منطقه پر آب و حاصلخیز جنوب مدینه واقع شده است و فاصله آن با مسجد النبی 6 کیلومتر از سمت جنوب می باشد. این مسجد که یکی از مهمترین و زیباترین مساجدی است که در محدوده فعلی مدینه قرار دارد، چرا که با توسعه شهر، قبا نیز در محدوده مدینه قرار گرفته است و بنای جدید آن مربوط به سال 1406 هجری قمری می باشد.

مسجد جمعه : در محله بنوسالم قرار گرفته و به نام مسجد بنوسالم نیز شناخته می شود.

مسجد الاجابه در شرق مدینه

مساجد سبعه در غرب مدینه : در سمت غربی کوه سلح در شمال غربی مدینه 7 مسجد سبعه یا هفتگانه شهرت یافته اند که عبارتند از : مسجد قبلتین، فتج، فاطمه الزهراء (س)، امام علی بن ابیطالب (ع)، سلمان ، ابوبکر و عمر.

قبرستان بقیع : یکی از پر خاطره ترین مکانهای مدینه است. این قبرستان با وسعت نسبتاً زیاد خود مدفن صحابه، تابعین و مهمتر از همه، چهار تن از امامان شیعه بوده و از اینرو محل زیارت تمامی زائران مدینه منوره است. قبور چهار امام بنامهای امام حسن (ع)، امام محمد باقر (ع)، امام جعفر صادق (ع) و امام سجاد (ع) در این مکان قرار دارند. شواهدی نیز از محل قبر حضرت فاطمه بنت اسد (س) در پایین تر از قبور ائوه چهارگانه (شمال غرب آنها) وجود دارد.

منطقه و کوه احد : کوه احد که از شرق به غرب کشیده شده در فاصله 5.5 کیلومتری مسجد نبوی واقع شده است. در شمال این کوه جاده ای ساخته شده که به «طریق غیر المسلمین» معرفو است. نامگذاری این کوه به احد از آن روست که منفرد است و به سلسله جبال اطراف پیوند ندارد.

کوه رمات یا جبل عینین : که در جنوب احد واقع شده و قبر حضرت حمزه و دیگر شهدای احد، بین آن و کوه احد فاصله انداخته است.

مقبره مادر پیامبر (ص) در ابواء : در منطقه ابواء و در بین راه مکه و مدینه واقع شده است و قریه ای است آباد و زراعی.

منطقه بدر : در حوالی 150 کیلومتری مدینه قرار دارد و در حال حاضر شهری آباد است. و قبرستان شهدای بدر در این منطقه قرار دارد. در این منطقه جنگ معروف بدر در هفدهم رمضان سال دوم هجرت که به پیروزی مسلمانان انجامید، رخ داده است.

خیبر و فدک : در فاصله 165 کیلومتری شمال مدینه قرار دارد و محل زندگی تعدادی از یهودیان بوده است. فدک نیز در فاصله چند کیلومتری در شرق خیبر قرار دارد.

2-7-4-2- مکه : مکه مکرمه در واقع پایتخت مذهبی کشور عربستان است و اهمیت این شهر به خاطر وجود اماکن مقدسه از جمله : مسجد الحرام (کعبه معظمه) است.

بخشهای مختلف مسجد الحرام عبارتند از : ساختمان کعبه :