موزه كودكان كانادا :

 

كودكان يكي از مهم ترين گروههاي مخاطب موزه ها در جهان هستند ودر كنار برنامه هاي ويژه موزه هاي جهان براي كودكان ، در دو دهه اخير موزه هاي خاصي نيز به طور اختصاصي براي مخاطبان كودك ونوجوان طراحي مي شوند. موزه هاي كودكان اغلب بر مبناي تعادل وارتباط دوسويه با مخاطبان شكل گرفته اند واهداف آموزشي خود را به روش هاي غير مستقيم واز راه انواع و اقسام بازي ها، ماجراجويي ها و فعاليت هاي گروهي عملي مي كنند. موزه كودكان كانادا كه يكي از مهم ترين موزه هاي كودكان جهان است، به عنوان بخشي از موزه تمدن كانادا در سال 1989 در شهر كبك رسماً آغاز به كار كرد. موفقيت موزه كودكان  تا جايي بود كه مسؤولان  موزه براي پاسخگويي به تعداد روز افزون بازديدكنندگان اقدام به بازسازي و گسترش موزه در سال 1994 كردند. اين موزه در حال حاضر سه برابر فضاي اوليه، يعني 19/2261متر مربع فضاي داخلي وخارجي را به خود اختصاص داده است. تفاوت موزه كودكان كانادا با ديگر موزه هاي كودكان جهان در آن است كه اين موزه با فعاليت در داخل موزه تمدن كانادا به عنوان پلي ميان كودكان ومجموعه ها  ومنابع موجود در موزه تمدن عمل مي كند.اين موزه با هدف فراهم آوردن امكان تجربه هاي  نو براي كودكان، كمك به رشد خلاقيت آنها وبراي تشويق آنها به ابراز وجود علاوه برنمايشگاه هاي  دايمي مرتباً برنامه ها ونمايشگاه هاي تازه اي را تدارك مي بيند.اين برنامه ها به بچه ها فرصت مي دهد تا در حوزه موضوعاتي كه مورد علاقه شان است به كاوش وبررسي نامحدود بپردازند. موزه كودكان كانادا، كودكان زير 5 سال را هم فراموش نكرده است ودر ساعاتي خاص برنامه ها وماجراهايي  را براي بچه هاي كوچك وبزرگسالان همراه آنها تدارك دیده است. اين موزه داراي مجموعه اي مشتمل  برده هزار شئي، لوازم تزييني، واشياي قابل لمس است كه در نمايشگاهها وبرنامه هاي مختلف آن مورداستفاده قرار مي گيرند، ودر كنار اينها به مجموعه آثار موزه تمدن كانادا هم دسترسي دارد. از نكات قابل توجه در شيوه مديريت اين موزه وجود كميته اي متشكل از چهارده كودك 8 تا 14 ساله است كه نظرات خودرا در مورد برنامه ها ونمايشگاه هاي موزه وچگونگي بهبود آنها در اختيار مسوولان قرار مي دهند. اعضاي اين كميته براي مدت دوسال انتخاب مي شوند و سالانه سه تا چهار بار تشكيل جلسه مي دهند.

 

اتوبوس سواري دركانادا :

 

در كانادا با يك بليت 75/1 دلاري مي توانيد، تمام شهر را با اتوبوس بگرديد. اگر هم براي ادامه مسير بايد اتوبوس ديگري را سوار شويد از راننده اتوبوس تقاضاي برگه ترانسفر مي كنيد وادامه مسير را با همين برگه وبدون پرداخت وجهي اضافي طي مي كنيد.در صورتي هم كه خريد بليط را فراموش كرده باشيد بدون اينكه كسي پول شما را بشمرد، مبلغ بليت را در مخزني كه به همين منظور در نظر گرفته شده مي اندازيد، درتمام شهرهاي كانادا اتوبوس هاي شهري دفترچه چاپي مخصوص دارند كه نقشه  خيابان ها، مسيرهاي اتوبوس رو، شماره خط وساعت رسيدن به ايستگاهها در آن مشخص  شده وبه صورت رايگان در اختيار شهروندان قرار مي گيرد. همكاري با شهرداري در مواقع بحراني نيز يكي ديگر از كاركردهاي اتوبوس هاي شهري كانادا است و در كنار تمام مجتمع ها و فروشگاهها نيز تلفني نسب شده كه شما با اين تلفن ها ميتوانيد تاكسي بخواهيد.

روادید :

 

عادی : علاوه بر فرم تقاضای روادید کانادا مدارک زیر برای بررسی سریع و به موقع تقاضا نامه اهمیت دارد: گذرنامه معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار – 2 قطعه عکس – گذرنامه قبلی متقاضی که نشانگر سفر اخیر به خارج از کشور باشد – سند منزل یا زمین و پروانه کار یا مدرک اثبات اشتغال به کار در ایران – صورتحساب بانکی – صورت عملیات حساب جاری و دفترچه پس انداز در ایران یا خارج. در صورت تمایل به دیدار اقوام در کانادا، ارائه فتوکپی کارت تابعیت کانادا یا فتوکپی روادیدی اقامت (IMM1000 ) الزامی است. در صورت تمایل به دیدار فرزندان خود در کانادا، فتوکپی برگه مالیات ر درآمد (1-t و یا فتوکپی برگه (4-t)) فرزندتان و همسرش (در صورت تأهل) مربوط به آخرین سال مالیاتی را ارائه دهید. اگر متقاضی سفر به کانادا را بیش از یک فرزند در این کشور داشته باشد، این مدارک برای یکایک آنان لازم است. فتوکپی کارت تابعیت یا فتوکپی روادید اقامت فرزند یا فرزندانتان و ترجیحاً داشتن دعوتنامه لازم است.

 

بازرگانی : دعوتنامه معتبر از شرکت کانادایی یا سابقه فعالیت بازرگانی بسیار معتبر با سایر کشورهای غربی.

 

تحصیلی و فرصت مطالعاتی : متقاضای باید حتماً بورسیه دولت ایران باشد.

 

مهاجرت : نوشتن نامه به زبان انگلیسی برای سفارت کانادا در سوریه و ارسال آن از طریق سفارت کانادا در تهران ضروری است. کلیه مکاتبات بایستی در روزهای یکشنبه تا پنج شنبه بین ساعت 5/8 تا 12 به گیشه اطلاعات سفارت در تهران تحویل داده شود.