پس از وقوع انقلاب صنعتی و ایجاد تحولات اساسی در زمینه بهبود امکانات و همچنین کاهش ساعات اشتغال افراد و پیرو آن افزایش اوقات فراغت در میان جامعه تحولی در زمینه صنعت گردشگری در جهان حاصل شد به گونه ای که امروز صنعت گردشگری از نظر رشد ساختاری اولین صنعت و از نظر درآمد زایی پس از صنعت نفت و خودرو سازی سومین صنعت بزرگ جهان به حساب می آید و در بسیاری از کشورها به عنوان ابزار مناسبی جهت تنوع بخشیدن به اقتصاد ملی و سرعت بخشیدن به توسعه ملی منطقه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه توسعه صنعت گردشگری به علت ایجاد بستر اقتصادی مناسب برای توسعه دیگر فعالیت های تجاری در منطقه ، ارز آوری، اشتغالزایی و بهبود سطح رفاه اجتماعی جامعه میزبان ، مورد توجه اکثریت دولت مردان است. در ایران صنعت گردشگری به عنوان یک بخش اقتصادی دارای اثر فزاینده نسبتا بالائی در تولید بوده (ضریب فزاینده تولید صنعت گردشگری در ایران بعد از صنایع غذائی و ساختمان در رتبه سوم قرار دارد) و قدرت اشتغالزایی آن به صورت مستقیم و غیر مستقیم از بسیاری از بخشهای اقتصادی دیگر بیشتر است ( ضریب فزاینده اشتغالزایی این صنعت پس از بخشهای کشاورزی صنایع غذائی و ساختمان رتبه چهارم را در کشور دارد).

عموما در کشورهای در حال توسعه . توسعه صنعت گردشگری به عنوان ابزاری جهت تنوع بخشیدن و احیای اقتصاد ملی و منطقه ای مورد استفاده قرار می گیرد و در این میان کشورهایی که از نظر فرهنگی دارای قابلیت های بالقوه ای باشند بخت مساعدتری جهت موفقیت در این عرصه رقابتی خواهند داشت.

از این رو با توجه به قابلیت های بالقوه کشور عزیزمان ایران در این زمینه و وجود منابع سرشار طبیعی ، تاریخی و فرهنگی توسعه این صنعت می تواند راهگشای توسعه هر چه بیشتر اقتصادی و اجتماعی کشور باشد.

کرج با قدمتي ديرينه وجمعيتي انبوه و پيشينه اي تاريخي تا رسيدن به کلان شهر کنوني راه پر فرازو نشيبي راپيموده است.

درگذشته اي نه چندان دور بر سرراه قزوين – تهران درحاشيه رود کرج دهي بود با جمعيتي حدود يکصد خانوار از توابع طالقان که در آنجا زندگی می کردند. با افزايش مهاجرت و به تبع آن افزایش جمعيت ،به سرعت چهره يک شهر را بخود گرفت و با جهشي سريع از دوره هاي روستايي و شهري گذشت و به دوره شهرستاني رسيد و در حال حاضر مناطق بسيار وسيعي را در برگرفته است.

5-1 ویژگیهای عمومی منطقه :

شهرستان کرج شامل چهاربخش مرکزي ،شهريار، رباط کريم و ساوجبلاغ مي باشد که طبق آمارگیری سال 1385 حدود 2 میلیون نفر جمعیت دارد.

کرج از نخستين مراکزي است که بامهاجرين اوليه از سرزمينهاي شمالي ، بر نخستين بامداد تمدن چشم گشود و نام آن نيز در اوستا آمده است.

کرج که درگذشته اي نه چندان دور به عنوان روستايي خوش آب و هوا ، ييلاقي با جذابيت هاي گردشگري شهرت داشت ،از پيشينه اي به قدمت تاريخ برخوردار است. بررسي هاي بعمل آمده برروي آثار بجامانده از تمد ن پيشين نشان مي دهد که شهر سقلک وارنگه از بخش کوهستاني دره ي چالوس در شمال کرج ، مرکز  يکي از کهن ترين تمدن آريايي است تا کنون درکرج  282  اثر تاريخي شناسايي و به ثبت رسيده است از جمله اين آثار مي توان به پل تاريخي کرج درمدخل ورودي شهرکه تا سال  1330 از آن براي رفت و آمد استفاده مي شده و کاروانسراي شاه عباسي اشاره نمود.

يکي از خشت هاي دست سازيافت شده در روستايي در تپه ازبکي در غرب کرج به مناسبت سال گفتگوي تمدنها در نيويورک توسط رييس جمهور وقت آقاي خاتمي به کوفي عنان ، دبيرکل سازمان ملل تقديم گرديد.

6-1 موقعیت جغرافیایی :

کرج با ۱۶۲ کیلومتر مربع وسعت در ۳۵ کیلومتری غرب تهران و در دامنه جنوبی رشته کوههای البرز قرار گرفته ‌است.

این شهرستان از شمال به استان مازندران، از جنوب به شهرستان شهریار و استان مرکزی، از غرب به شهرستان ساوجبلاغ و قزوین و از شرق به تهران و شمیرانات محدود است.

جلگه پهناور کرج با ارتفاع متوسط ۱۳۲۰ متر از سطح دریا در مسیر راه ارتباطی وسایط نقلیه حامل کالاهای وارداتی و صادراتی از مرز ترکیه و آذربایجان و به مقصد تهران و بالعکس است.

کوههای البرز ،استان مازندران و کرج را از هم جدا کرده‌است. دهستان کرج در میان دره‌های پرپیچ‌ و خم البرز و در اطراف جاده چالوس قرار دارند. از تونل کندوان تا روستای مراد تپه در غرب اشتهارد، حوزه فرمانداری کرج را تشکیل می‌دهد.

حوزه فرمانداری کرج در سال ۱۳۳۷ برای جمعیتی در حدود ۳۵ هزار نفر و با وسعتی در حدود ۵۸۳۰ کیلومتر مربع بنیاد شد.

1-6-1 این شهرستان تا سال ۱۳۶۸ دارای چند بخش شامل :

مرکزی، شهریار، رباط کریم و طالقان و اشتهارد بود، ولی پس از تبدیل بخش‌های شهریار و رباط کریم و ساوجبلاغ به شهرستان چهار بخش از آن جدا گردید و هم ‌اکنون شامل دو بخش مرکزی و اشتهارد و هفت دهستان است.

1-6-2 بخش مرکزی با ۶ دهستان به نام‌ های :

نسا، آسارا، آدران، کمال آباد، گرمدره از تونل کندوان تا (ماهدشت) یا مرد آباد یا همان شاهدشت قدیم را شامل می‌شود. بخش اشتهارد که از احمدآباد تا مرادتپه ادامه دارد، تنها یک دهستان به نام پلنگ آباد (رحمانیه) دارد.

وجود پوشش گیاهی متنوع ، وجود 155 گونه پرنده از چهل خانواده پرنده ، 25  گونه پستاندار حیات وحش ، بارندگی سالیانه به میزان 300 میلیمتر ، وجود  جویبارها  و  چشمه سارهای زیبا  که  نهایتآ رودخانه جذاب کرج  را تشکیل میدهند ، سد زیبای امیرکبیر ، منطقه حفاظت شده البرز ، گونه های متنوع و  وسیع گیاهی و جانوری که درنوع خود بسیار ارزشمند می باشد زمینه بسیار مناسبی برای جلب سیاحان و گردشگران داخل و خارج می باشد.